Op 27 augustus 2025 is een samenwerkingsovereenkomst getekend tussen de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) en een cluster van Nederlandse bedrijven uit de defensie- en veiligheidsindustrie.
Met deze samenwerking binnen het Partners for International Business (PIB) programma wordt de Nederlandse defensie- en veiligheidssector gepositioneerd als een betrouwbare partner met de capaciteit om high-tech oplossingen te leveren die het Finse defensiesysteem versterken.
Kansen voor Nederlandse bedrijven
Finland heeft zich in 2023 bij de NAVO aangesloten. De Finse krijgsmacht focust zich in toenemende mate op internationale samenwerking en het integreren in het NAVO- defensie ecosysteem. De producten moeten voldoen aan de NAVO-standaarden en daarbij dient gewerkt te worden volgens voorgeschreven procedures. Hier liggen uitdrukkelijke kansen voor Nederlandse kennisinstellingen.
Nederland en Finland werken intensief samen binnen het Northern Naval Capability Cooperation (NNCC) initiatief. Doel van NNCC is versterking van de marine-verdedigingscapaciteiten door samen te werken aan innovatie, inkoop en onderhoud, en zo onafhankelijkheid en kracht op de wereldmarkt te waarborgen. Daarnaast zijn er samenwerkingsmogelijkheden op het gebied van luchtvaart (Finland is een nieuw F-35 land), veiligheid (surveillance op zee – en de zeebodem -, te land, en in de lucht), landsystemen (voertuigen, onderdelen en kennis), cybersecurity en nieuwe technologie. Ook kunnen Nederlandse en Finse bedrijven gezamenlijk innovatieve projecten ontwikkelen voor financiering uit het Europese Defensie Fonds (EDF).
Bedrijvencluster
Het cluster positioneert zich als ‘Dutch Coalition for Defense and Security (DCDS) in Finland’. Het bestaat uit 27 bedrijven die aangesloten zijn bij de NIDV (Stichting Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid). NIDV treedt op als coördinator van het programma. Het cluster is gevormd na een bezoek aan de Finse defensiebeurs SecD-Day in januari 2025, waar Nederland opviel als enige land met een eigen paviljoen. Het cluster staat open voor verdere uitbreiding met complementaire bedrijven.
Activiteiten
De komende drie jaar wordt vooral ingezet op:
- kennisuitwisseling tussen Nederlandse en Finse overheden, kennisinstituten en bedrijven;
- deelname aan belangrijke sectorale vakbeurzen in Finland;
- organiseren van uitgaande en inkomende missies, matchmakingactiviteiten en andere bijeenkomsten (live en online); en
- een gemeenschappelijke communicatiestrategie en bijbehorende communicatiemiddelen in NL Branding-stijl.
Van 7 t/m 9 oktober 2025 is al een eerste concrete activiteit voorzien: een handelsmissie naar Helsinki met daaraan gekoppeld een industriedag met Finse counterparts.